V naší kůži se tvoří působením slunečního záření viamín D. Rozumné opalování je tedy v každém případě prospěšné. Naopak nadměrné slunění má následky bohužel opačné. Nedostatek slunce v nás vyvolává pocity únavy a deprese. Nadměrné slunění vede k předčasnému stárnutí kůže, ztrátě přirozené vlhkosti a elasticity a to je příčinou stárnutí. Významnou roli v tomto procesu hraje skutečnost, že kůže má omezenou schopnost regenerace. Jinými slovy, veškerá poškození kůže a nešetrné zacházení se velmi těžko znovu napravují. Tyto problémy se mohou často projevit až po létech.

Obzvláště nebezpečné je sluneční záření pro citlivou dětskou pokožku a starší jedince.

Zhnědnutí kůže je způsobeno tvorbou kožního barviva melaninu, který je přirozeným ochranným filtrem, schopným pohltit některé složky slunečního záření. Sluneční záření samo o sobě není škodlivé, nebezpečné je UV záření. Zčervenání nás upozorňuje,že jsme pobyt na slunci přehnali. Kůže každého člověka reaguje na sluneční paprsky individuálně.

Vhodná ochrana

Ochranné přípravky můžeme rozdělit do tří skupin:

Opalovací krémy

- chrání proti slunečnímu záření
- číslo faktoru násobí dobu pobytu na slunci bez použití ochranného filtru (krému) - viz tabulka

 

Fototyp Název Reakce kůže Délka slunění
I citlivá vždy zrudne, málo hnědne 5 - 10 minut
II citlivá vždy zrudne, málo hnědne 10 - 20 minut
III normální někdy zrudne, dobře hnědne 20 - 30 minut
IV odolná téměř nikdy nezrudne, snadno hnědne až 45 minut

Příklad: máme-li pokožku typu III, můžeme na slunci pobývat bezpečně cca 20 minut. S opalovacím krémem s faktorem 10, můžeme tuto dobu prodloužit na 200 minut.

Tip: Nepobývejte na slunci mezi 11 - 15 hodinou
Doporučení: Vždy zkontroluje, jestli má krém UVA a UVB filtr.