Chtělo by to shodit. Zkusím třeba pro začátek pět kilo ... no,
ono by to teda chtělo deset, ale to by trvalo tak rok ... tak to se mi jen tak nepodaří.

A kolik bych jako vlastně měla shodit do toho správného BMI?

Dvacet ?! Tak to by byl sen!

...anebo je to jinak?

V mém věku jsem postupně nabírala kila, až to jednou bylo už přespříliš, Samozřejmě, že vím, co je zdravé a co ne, že strava má být pestrá, že jsou lepší bílkoviny než tuky, že máme jíst hodně zeleniny, do polosyta, nehladovět, dodržovat
pitný režim, ale všechny tyhle vědomosti jsem jaksi uplatňovala jen tak občas. Jednou ano a pětkrát ne.

Nemám čas, v hlavě se mi mihotají povinnosti, pracovní nasazení a vždyť chodím dvakrát týdně na břišní tance a jednou týdně plavat! A nestačilo to. Výška 172, váha 92 kilo, zřejmě to jejich BMI počítají jen pro ty mladší. Pak jsem už ani na váhu raději nelezla, kdopak by si kazil svět hned ráno!

A pak najednou nastal čas, kdy jsem měla 14 dní dovolené, ale zůstala jsem doma a s denně navštěvovala manžela v nemocnici. Trávit dovolenou denními návštěvami vážně nemocného, tak to mám tedy rozhodně o odpočinku jinou představu. Jak se dovolená blížila, napadlo mě nějak dobře ten čas mezi využít. Žádné velké plány, zaplním si volný čas něčím, co se mi vejde mezi návštěvy nemocného a nezabere mnoho času a přitom by mi to odvedlo myšlenky k něčemu pozitivnímu.

Tak co třeba ta dieta s wellness drinkem?

Před dovolenou jsem nakoupila wellness nápoje od Oriflame a dala se do studia vhodných potravin, pevně rozhodnutá, že nyní provedu radikální úpravu svého stravování.

Prošmejdila jsem si už dopředu lednici a spižírnu a vypsala si, jaké potraviny vyhovují, co by bylo vhodné dokoupit a také zhruba jídelníček na první dny. Budu denně chodit do nemocnice, mohu vždycky dokoupit, co mi bude chybět.
Tedy přiznám se, že mé počáteční nákupy připomínaly nákupy novomanželky. Něčeho bylo doma příliš, něco chybělo, do obchodu jsem chodila s lupou, abych přečetla, zdali je ten bílý jogurtek stále ještě živoucí a není to jen nějaká želatina se sušeným mlékem. Vyváděla jsem z míry prodavačky u pultu dotazem, kolik procent masa je v té kuřecí prsní šunce.

Je to legrační?

Taky mi to přišlo. Vlastně jsem tímhle zdravým programem tak napůl ubíjela čas, když jsem stejně nemohla moc soustředit myšlenky stáčející se k marodovi.

Až teď s odstupem času vidím, jak tahle fáze byla důležitá. Dokonce si myslím, že bez ní by se mi to nepodařilo vůbec. Zdravá strava nebo chcete-li dieta se mi stala prioritou číslo jedna.

Jak mi později vysvětlil známý psycholog, měla jsem možnost se na to nové plně soustředit 14 dní a udělat si z té stravovací novinky hlavní program dne, což je prý při každé změně nutné. Obecně je prý potřeba ke změně dnů jedenadvacet, jenže já měla po těch dvou týdnech už těch původně plánovaných pět kilo dole! Tak a teď už mě z cesty jen tak něco nesestřelí, říkala jsem si.

Ke zdravé stravě jsem pila wellness nápoj před jídlem a hlad a chutě byly rázem ty tam. Ráno jsem se nasnídala, pak asi v jedenáct se dostavil pocit hladu, a vypila jsem si jeden wellness drink. Dokonce jsem po něm občas zapomínala na oběd. Když jsem drink vypila například v jedenáct, hlad se dostavil až někdy v půl druhé.

Pokud jsem potřebovala obědvat v určitý daný čas, pila jsem nápoj 30 minut před jídlem. Někdy dopoledne, když jsem musela být dlouho v práci, nahradil svačinu. A večerní šmejdění v ledničce, tak to raději ještě jednou wellness drink.
Pila jsem většinou jeden až dva nápoje denně, ten odpolední a večerní vyplynul občas z mého časového programu.

Ještě dodám, že ze strachu, abych si tu štíhlou linii na obzoru náhodou zase nějakou nedůsledností nezhatila, jsem pila první tři měsíce wellness pro jistotu výhradně s vodou, dnes ho piji většinou s nízkotučným mlékem. Byl ajsem na sebe ze začátku možná dost přísná, není přece mým cílem nějaké mlsáníčko, ale moje snová vize štíhlé elegance. Myslím, že tohle je velmi důležité.

Od mých mladých časů se potkávám s určitou pózou a stav, že „já držím dietu“ bývá občas určitým stylovým doplňkem. Jenže zdravá strava nesmí být cílem, je jen prostředkem a tím musí také zůstat.

Ostatně hodně dam z mého okolí, pro které jsem se stala inspirací, mi dnes potvrzují, že jim časem nijak zvlášť nesejde na tom, jakou příchuť si koupí. Je to dobré a chutné, zasytí to a hlavně to funguje!

Intenzivní sport jsem kupodivu nahradila jednou hodinou tai-chi týdně a občasným plaváním. A hubla jsem snadněji. Občas to šlo rychleji, občas se hubnutí zastavilo, ale já už tou dobou měla jasný pocit, že mám vládu nad svou vahou plně v hrsti a postupně jsem se si ten svůj původní plán deseti kil drze navyšovala. Prostě u toho setrvám, dokud se úspěch nedostaví. Dříve nebo později to bude, to mi bylo postupně stále jasnější.

A na Štědrý den zrána jsem hupla na váhu a první dárek byl tady. Při výšce 172 cm jsem měla rovných 72 kilo, takže těch dvacet kilo jsem opravdu dala!

Dnes, když se mi ostatní ptají, co bylo na celé věci nejtěžší, tak odpovídám po pravdě, že ta počáteční organizace celé věci. Zabralo mi to prvních pár týdnů skoro veškerý volný čas. Pořád jsem si dělala seznamy, co mám doma, co z toho bych mohla jíst dnes a co zítra, zdali mám doma netučné maso a zdali ho mám připravené, co si beru zítra ráno z lednice s sebou do práce a v neděli si nezapomenout ugrilovat kuřecí prsa bez tuku na následující dny a podusit zeleninu, kterou jsem nahrazovala přílohy. A také mít stále něco doma z vhodných potravin, kdybych dostala hlad v pozdní večer. Po 3-4 týdnech se organizace už trochu usadila.

Dnes umím grilovat celé kuře nebo krůtí prsa vcelku zcela bez tuku a ostatním doma to tak chutná, takže nemusím vařit zvlášť pro sebe a zvlášť pro rodinu. Potravinou „poslední záchrany“ v podvečer se stalo podmáslí nebo netučný jogurt. Klidně sním celé půl kilové balení, pokud dorazím pozdě ze cvičení. Také mi více vyhovovalo vypsat si potraviny vhodné a při dodržení pestrosti stravy se držet v této množině. Nebyla jsem moc schopná řídit se nějakými kalorickými tabulkami a vše vážit a počítat.

Hlad jsem neměla celou dobu vůbec, žádnou silnou vůli nebo nějaké překonávání se nebylo s wellness drinkem potřeba, stačilo obětovat ten čas ze začátku, zvyknout si na nový jídelníček a pravidelně pít.

Za nejlepší publikaci pro inspiraci považuji Průvodce potravinovými doplňky wellness zde:

http://cz.oriflame.com/content-storage-v3/live/attachments/cs_CZ/13000025-
15300048-Wellness_ProductGuide-1-68-stredni.pdf


Velkým přínosem pro mě bylo to, že jsem další “nekontrolovatelnou“oblast v mém životě mám najednou plně a už navždy pod kontrolou. Z problému neřešitelného se stala věc regulovatelná. Vím jak na to. Stačí občas zajít na váhu a už to je vlastně navždycky vyřešené.

A  v neposlední řadě jsem si během hubnutí zvykla na menší porce a zdravé stravování. Cítím se skvěle a nebývám večer unavená, jako dřív. Bohužel jsem nečekala takový sešup, takže jsem si neudělala měření přes kdejakou tělesnou část před a po. Uvedu proto jen, že jsem se zhubla z velikosti 48-50 na 42.

Fotky před zhubnutím

Před zhubnutím Před zhubnutím Před zhubnutím Před zhubnutím Před zhubnutím

 

Fotky po zhubnutí

Po zhubnutí Po zhubnutí Po zhubnutí Po zhubnutí Po zhubnutí Po zhubnutí
 

Na závěr přikládám ještě svůj mail, pokud se mě na něco chcete zeptat, s radostí se o své zkušenosti podělím.

Dáša Krausová
dkrausova@centrum.cz